piątek, 15 Lipiec, 2011

Dobre wino

Dobre wino - wyjątkowy prezent pasujący do wielu okazji. Spodoba się smakoszom wyjątkowych trunków, kolekcjonerem wyjątkowych win oraz wszystkim tym, którzy cenią w życiu przyjemne doznania smakowe. Obecnie można znaleźć wiele sklepów oferujących dobre wina z różnych zakątków świata. W sklepach internetowych znajdziesz specjalne zestawy podarunkowe, na które składa się kilka butelek wina oraz dwa kieliszki, otwieracz i mała przekąska pasująca do smaku i koloru wina. To może być trafiony prezent z okazji rocznicy ślubu, zaręczyn lub walentynek.

Najtrudniejszym wyzwaniem jest zawsze wybór wina. Jeśli planujemy podarować taki prezent znawcy win, powinniśmy skupić się na pochodzeniu winogron, z którego wino powstało. Istotne może być tu nawet precyzyjne określenie plantacji, na której rosły winogrona. Niestety, obecnie wielu plantatorów próbuje oszukiwać konsumentów umieszczając na etykiecie fałszywe informacje dotyczące pochodzenia wina. Robią wino z winogron niskiej jakości, a następnie sprzedają je jako bardzo kosztowny wyrób. 

Przed zakupem wina oglądaj dokładnie etykiety. Powinna być tam podana odmiana winorośli oraz miejsce pochodzenia. Im bardziej konkretne miejsce, tym lepsza jakość wina. Jeśli na etykiecie określona jest tylko nazwa państwa lub stanu USA (np.  ”California”) oznacza to, że winogrona zostały wyhodowane w dowolnym miejscu na tym terenie. Najczęściej świadczy to o tanich winogronach, z których powstaje skoncentrowane, gorsze w smaku wino. Określenie miasta lub doliny oznacza, że ok. 85% winogron użytych do wyprodukowania tego wina zostało wyhodowane właśnie w tym miejscu – to dużo lepsze gatunkowe wino.  Nazwa winnicy jest najbardziej szczegółowym określeniem, jakie można umieścić na etykiecie. To znak najwyższej jakości i szansa na wyjątkowe doznania smakowe. Określenie miejsca butelkowania również powinno mieć wpływ na wybór wina. Jeśli na etykiecie widnieje zapis, że wino zostało wyprodukowane i butelkowane w określonej winnicy, jest to najlepszy wybór. Podobne znaczenie ma określenie: „Uprawiane, produkowane i butelkowane przez…”.

Śledź komentarze poprzez kanał RSS 2.0. Odpowiedz lub odwołaj się do artykułu na swojej stronie.